Z dziećmi pracujemy w ramach podejść terapeutycznych: terapii psychodynamicznej, terapii poznawczo- behawioralnej, terapii systemowej rodzin, dbając szczególnie o poczucie bezpieczeństwa dziecka lub nastolatka, jego komfort i zaufanie do terapeuty, a jednocześnie o włączenie do procesu terapeutycznego jego rodziców/opiekunów, tak aby sami mogli skutecznie pomagać. Bardzo chętnie dzielimy się wiedzą, organizujemy spotkania psychodeukacyjne dla rodziców, tłumaczymy znaczenie diagnozy, omawiamy plan terapii i rolę rodziców w jego realizacji. Będąc terapeutą dziecka, a przez to jego rzecznikiem, traktujemy rodziców/opiekunów jako najważniejszych sojuszników w procesie terapeutycznym. Gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie skierować rodziców/opiekunów na własną konsultację z psychoterapeutą, bądź na grupowe zajęcia dla rodzin.
W Ośrodku Psychoterapeutycznym pracują psychoterapeuci certyfikowani oraz psychoterapeuci w trakcie procesu certyfikacji pod stałą opieką superwizorów. Psychoterapia jest to metoda leczenia zaburzeń psychicznych oraz rozwiązywania trudności emocjonalnych o udowodnionej naukowo skuteczności. Psychoterapia opiera się na teoriach, które opisują funkcjonowanie ludzkiej psychiki, powstawanie zaburzeń oraz metody ich leczenia. Dzięki systematycznym spotkaniom z psychoterapeutą możliwe jest skuteczne pomaganie w różnorodnych problemach.
Aby zwiększyć skuteczność standardowej terapii indywidualnej, oferujemy w Ośrodku Psychoterapeutycznym dodatkowe formy terapii i wsparcia.
Psychoterapia rodzin jest formą pomocy psychologicznej dla rodzin. Służy wspieraniu rodziców zmagających się z problemami wychowawczymi, szukaniu sposobów rozwiązywania konfliktów lub szukaniu sposobów na ustabilizowanie sytuacji, gdy któryś z członków rodziny cierpi na zaburzenie psychiczne.
Problemy rodzinne nie ograniczają się tylko do patologii o podłożu społecznym. Niekorzystne zjawiska objawiające się w zachowaniu dzieci lub konflikty mogą wynikać z konkretnych modelów wychowawczych, a także braku równowagi w kwestii podziału ról i obowiązków. Na funkcjonowanie rodziny wpływa wiele czynników, a problemy z komunikacją czy brak zrozumienia sprzyjają powstawaniu konfliktów, czasem również konfliktów nieuświadomionych. Do psychoterapii rodzin należy podejść z odpowiednim nastawieniem i świadomością, jakich efektów sesji można się spodziewać. Pożądanym rezultatem psychoterapii jest osiągnięcie wyznaczonych wcześniej celów. Jako że w spotkaniach rodzinnych z reguły bierze udział pewna grupa osób, to każdy z uczestników określa swoje cele indywidualne. Ich realizacji pośrednio powinna prowadzić do korzystnych zmian w ogólnych relacjach rodzinnych.
Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży (TUS). To zajęcia grupowe przeznaczone zarówno dla dzieci, które pragną wzmocnić swoje umiejętności w zakresie kompetencji społecznych (również z diagnozą ZA, ADHD). Pomocne też są dla osób agresywnych, nieśmiałych, takich które mają trudności z włączeniem się w grupę, przestrzeganiem norm społecznych, adaptacją do nowych sytuacji.
Psychoterapia Grupowa Z licznych badań nad psychoterapią wynika, że psychoterapia grupowa jest co najmniej równie skuteczna, jak psychoterapia indywidualna. Grupowa forma terapii opiera się na założeniu, że problemy psychologiczne mają źródło w relacjach z innymi ludźmi i w tych relacjach się przejawiają. W związku z tym indywidualne trudności są widoczne i odczuwalne również w grupie terapeutycznej. Trudności te mogą być w grupie przeżywane, a także poddawane refleksji i rozumieniu. Dzięki temu grupa staje się wtedy środowiskiem terapeutycznym, które sprzyja uczeniu się przez doświadczenie, poznawaniu siebie, innych ludzi i naszych związków z nimi. Stwarza warunki do uświadamiania sobie własnych wzorców kontaktowania się z ludźmi i tego, jak budujemy z nimi relacje. Daje możliwość poznawania nawykowych sposobów myślenia, przeżywania, zachowania, a także wynikających z nich konsekwencji. Grupa terapeutyczna sprzyja poszerzeniu i pogłębieniu świadomości, zwiększaniu odpowiedzialności i możliwości wyboru.
Psychoterapia grupowa jest formą uczenia się przez doświadczenie, któremu towarzyszy refleksja i informacje zwrotne od pozostałych uczestników i od terapeutów. Dodatkowo psychoterapeuci pomagają rozpoznać nieświadome konflikty i patogenne założenia, które leżą u podstaw nieadaptacyjnych wzorców relacyjnych. Psychoterapeuci oraz grupa pomagają w przezwyciężeniu tych konfliktów i założeń.